• Pedagog szkolny

___________________________________________________________________________________________

23 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Celem obchodów było upowszechnienie wiedzy na temat depresji wśród uczniów klas IV- VIII. W tym dniu psycholog i pedagog szkolny rozganizowali warsztaty nt. objawów i przyczyn depresji. Poruszaliśmy także temat różnic między depresją a smutkiem i uświadamialiśmy, że depresja nie jest stanem, który mija, a chorobą, którą trzeba leczyć. Uczniowie dowiedzieli się jak można pomóc osobie z depresją oraz gdzie mogą zwrócić się o pomoc. Młodzież również obejrzała filmy edukacyjne na ten temat.

W ramach działań na szkolnym korytarzu umieszczono gazetkę informacyjną oraz rozdano w tym dniu naklejki ze stokrotkami, które symbolizują solidarność oraz wsparcie osób z depresją.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

W okresie pandemii widoczny jest znaczący wzrost zachorowań na tę chorobę nie tylko u dorosłych ale również u dzieci i młodzieży. Dlatego warto zapoznać się materiałami Ministerstwa Zdrowia, które opisują specyfikę depresji wśród nastolatków.

Depresja młodzieńcza- Rozumiesz- Pomagasz- ulotka informacyjna

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111