• Piękne Pieniny jesienią

• Wycieczka w Pieniny - 6 października 2022r

Wycieczkę rozpoczęliśmy zwiedzaniem zamku w Niedzicy. Jego historię oraz legendy z nim związane przybliżyła uczniom pani przewodnik. Warto wspomnieć, że Zamek Niedzica stanowi jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Zamek został wzniesiony prawdopodobnie na początku XIV wieku przez braci Rykolfa i Kokosza Berzeviczów. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1325 roku. To właśnie tutaj kręcony był m.in. serial „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”.

Przy zamku znajduje się wozownia, gdzie podziwialiśmy pięknie odnowione  i dobrze zachowane karety i sanie. Większość z nich pochodzi z kolekcji prywatnej Jana Wzorka z Krajna (niedaleko Kielc). Wśród nich znajdują się takie ciekawostki jak „Czortopchajka” czy „Bałagułka” – powozy pochodzące z dawnych Kresów Wschodnich. Ponadto częścią ekspozycji są akcesoria podróżne takie jak uprzęże, kufry, torby i walizy.

Kolejnym etapem wycieczki był blisko godzinny rejs statkiem wycieczkowym "HALNY".  W czasie rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim uczniowie podziwiali nie tylko same góry, które wyglądają naprawdę monumentalnie, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego, zamek w Niedzicy, Pieniński Park Narodowy oraz mieli możliwość zapoznania się z historią powstania Zalewu Czorsztyńskiego, którego powierzchnia wynosi około 11 km², przy długości 9 km i szerokości 1,5 km.

Następnie przejechaliśmy do Szczawnicy, gdzie zjedliśmy pyszny obiad w restauracji Jakubówka.

Ostatnim etapem wycieczki było przejście Wąwozem Homole, który znajduje się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Dnem wąwozu prowadzi kamienisty szlak turystyczny (zielony), po obu jego stronach roztaczają się malownicze skałki, na których znajduje się wyjątkowa roślinność. Płynie tamtędy potok Kamionka tworzący liczne kaskady.

Wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów.

Późnym wieczorem wróciliśmy do domów. Sądząc po opiniach wyrażanych przez uczniów wycieczkę można uznać za bardzo udaną.

• Europejski Dzień Języków

• 26 września z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie klas IV-VIII na chwilę zapomnieli o szkolnych obowiązkach i wyruszyli w podróż po krajach europejskich.

Każda klasa przygotowała plakaty i prezentacje multimedialne na temat symboli i kultury wybranego kraju. Klasa IV zabrała nas do Hiszpanii, a z uczniami klasy V zwiedzaliśmy Włochy. O krajach należących do Zjednoczonego Królestwa opowiadała klasa VI. Odwiedziliśmy również Francję, którą zaprezentowała klasa VII. Ostatnim punktem wyprawy była Rosja, o której najciekawsze informacje przedstawili ósmoklasiści.

Dzięki tej inicjatywie uczniowie przekonali się, że nauka języków obcych jest sposobem na lepsze zrozumienie siebie nawzajem i przezwyciężenie różnic kulturowych pomiędzy narodami. Wszyscy miło spędzili czas, a przy okazji wiele się nauczyli.

• Ewakuacja

• Próbna ewakuacja

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, 5 października 2022r  w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się do punktu zbiórki poza budynkiem szkoły. Zgodnie z ustaleniami na miejsce przybył zastęp OSP w Szwagrowie. Po przybyciu strażaków pani dyrektor przekazał informacje o sprawnie przeprowadzonej ewakuacji , a przybyły zastęp straży pożarnej przeszukał budynek szkoły.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku pożaru lub powstania innego zagrożeni dla zdrowia i życia.

• WYBORY SAMORZĄDU SZKOLNEGO

• 23 września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Szwagrowie mieli okazję zdobyć jedno z pierwszych demokratycznych doświadczeń wybierając swoich reprezentantów i reprezentantki do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023. Prawo do kandydowania i głosowania mieli wszyscy uczniowie. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja i opiekunowie. Głosami wyborców w skład Rady Samorządu Uczniowskiego weszli:

Przewodniczący -  Wojciech Sławek kl.7

Zastępca przewodniczącego – Julia Gatny kl. 8

Skarbnik – Bartosz Baran kl.8

Gratulujemy i życzymy sukcesów!